יש לך שאלה?
בקרוב יתקבל פטור

משכ"ל- נקודות פתיחת טובה


שאדי רחאל: "בכל פעם שנחנך בית ספר, אולם ספורט או גן משחקים בחברה הערבית, אני מתמלא בשמחה כי שם הכל מתחיל"

 

כיצד משכ"ל מצליחה לקדם פרויקטים משמעותיים בכל אחת מהרשויות בחברה הערבית? לצד המקצוענות, החדשנות והמחויבות למצוינות, יש את שאדי רחאל, שקם כל בוקר כדי להבטיח את נקודת ההתחלה הטובה ביותר לילדים שמתגוררים בהן.

 

החברה למשק וכלכלה פעילה ב- 85 רשויות השייכות לחברה הערבית הערבי, הדרוזי והצ'רקסי ובכל אחת מהן היא מנהלת ומקדמת  מספר לא מבוטל של פרויקטים. שאדי רחאל, מנהל תחום החברה הערבית, דרוזי וצ'רקסי במשכ"ל, מכיר את כל אחד ואחד מהפרויקטים האלה עוד מהימים שהם היו על הנייר, ומנהל קשרים הדוקים מסביב לשעון עם כל אחד מראשי הרשויות.

פגשנו אותו לשיחה כדי להבין איך אפשר להיות זמין 24/7 וחשוב מכך, למה הוא כל כך מסור לפרויקטים ולרשויות.

 

שאדי רחאל השתחרר משירות קבע בדרגת סא"ל לפני מספר שנים ובמקום לנוח על זרי הפנסיה הצה"לית הוא הצטרף לחברה למשק וכלכלה. כיום הוא מנהל את החברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית ועומד בראש צוות המונה 5 אנשים וחולש על הרשויות ברחבי ישראל.

יחד הם מובילים פרויקטים בכל הרשויות בחברה הערבית, הנאמדים בהיקף כולל של למעלה ממיליארד שקלים.

 

אבל כל העובדות האלה אינן הסיפור האמיתי... אם תשבו לקפה פעם עם שאדי תגלו שהטלפון שלו לא מפסיק לצלצל ולרטוט לרגע. בכל רגע נתון הוא מקבל טלפונים מכל אחד מראשי הרשויות ותמיד כל אחד מהם מקבל תשומת לב מלאה, לא משנה השעה או המקום.

 

"אני רואה את עצמי כנציג החברה הערבית הערבי, הדרוזי והצ'רקסי במשכ"ל ונציג משכ"ל בחברה הערבית. הדלק שלי הוא  תחושת שליחות אדירה שמטרתה ליזום, לבנות ולמסור פרויקטים מצטיינים, חדשניים ואטרקטיביים בכל אחד מהישובים. אני יודע שאם משכ"ל בתמונה אני מבטיח שלילדים שלי ולכל הילדים בחברה הערבית תהיה נקודת ההתחלה הטובה ביותר בחיים: תשתיות חינוך וקהילה מצטיינות, שיאפשרו להם למצת את מלוא הפוטנציאל שלהם".

 

זמינות 24/7

אכן מדובר בשליחות ראויה לציון אבל לא פשוטה בכלל. שאלנו את שאדי איך גורמים לכל הפרויקטים האלה לקרות ולדבריו, הכל מתחיל בקשר האישי והבלתי אמצעי עם ראשי הרשויות. "אני זמין לכל ראשי הרשויות כל הזמן ואני רואה בכך חלק בלתי נפרד מהמקצוענות שלי ושל הצוות שלי. הנוכחות האינטנסיבית שלנו ברשויות מאפשרת לנו לאתר צרכים, לקדם פרויקטים ולעלות על בעיות ואתגרים ולפתור אותם לפני שהם מסתבכים. המנהלים ברשויות יודעים שאנחנו תמיד פה בשבילם כדי להתייעץ, לשאול, וליהנות מכלים וניסיון רוחבי שאנחנו צוברים בכל רחבי הארץ.

אנחנו מצידנו, מרוויחים את ההזדמנות להשתפר, להשתכלל ולהציע שירות טוב יותר, שמבוסס על היכרות אמיתית עם האנשים, הקהילות והצרכים בשטח ולא רק על טבלאות אקסל".

 

מצטרפים לשולחן כבר בשלב התכנון

ביקשתי משאדי להסביר לי כיצד הקשר בא לידי ביטוי, והוא סיפר לי כי בחלק מהפרויקטים הצוותים של משכ"ל משתלבים כבר בשלב התכנון של הפרויקט. "כאשר פרויקט יוצא לדרך, נושא התכנון והתקצוב שלו יכולים לקבוע את מידת היכולת של הרשות ליישם אותו. לכן בחלק לא מבוטל מהמקרים אנחנו נכנסים לתמונה כבר בשלב הזה ומסייעים לרשות, לאדריכלים ולשאר היועצים, לתכנן פרויקט ישים הן ברמה התכנונית והן ברמה התקציבית. הניסיון שלנו מול רשויות התכנון והרגולטורים, כמו גם ההיכרות המעמיקה עם הנושאים התקציביים מסייעים לנו ולרשויות לצאת לדרך לפרויקט מוצלח כבר בשלב התכנון".  

 

 

פותרים גם את אתגרי המימון

סוגיות התקצוב של פרויקטים ברשויות אינן פשוטות ועל אחת כמה וכמה ברשויות בחברה הערבית, שרובן נשענות בעיקר על ההכנסות מארנונה למגורים, דבר שמקשה עליהן לתקצב ולממן פרויקטים מורכבים. גם כאן שאדי מסייע לראשי הרשויות: "משכ"ל מעניקה לרשויות כלים מימוניים משמעותיים שמסייעים להם לקבל מימון לפרויקט מבלי לרתק את התקציבים של הרשות ומבלי לשלם עלויות מימון משמעותיות. אנחנו מצליחים במשימה החשובה משום שלמשכ"ל יש יתרון לגודל ומשום שהספקים, היועצים ואנשי המקצוע שאנו עובדים איתם, משתפים איתנו פעולה בכל הארץ".

בהקשר זה חשוב לציין כי משכ"ל מתנהלת בשקיפות מלאה ובסטנדרטים מחמירים של טוהר מידות, דבר המשפיע באופן ניכר על היכולת לקדם, לבנות ולממן את הפרויקטים האלה.

 

המשולש שכל פרויקט צריך

"הנוכחות של משכ"ל יוצרת משולש שכולל את הרשות, משכ"ל והקבלנים. הנוכחות שלנו בתמונה יוצרת מצב בו ניתן להבטיח שפה משותפת בין כל הגורמים, איזון, רציפות והמשכיות בכל אחד מהפרויקטים שאנו מקדמים ברשויות בחברה הערבית.

הזמינות שלי ושל חברי הצוות שלי נועדה להבטיח שהאיזון הזה נשמר בכל עת, שראשי הרשויות מקבלים תמונה מלאה ומדויקת בכל עת, ושהם יודעים שבכל רגע נתון אנחנו פה בשבילם, ונכונים לתת פתרון מתאים.

הצוותים המקצועיים של משכ"ל הם הטובים בתחומם בכל אחד מאפיקי הפעילות שלנו ולצידם הצוות שלי מסייע לאתר כשלים ובעיות שאם לא מטפלים בהם בזמן ובאופן ראוי, הם יכולים לפגוע בפרויקט ובהשלמתו.

 

טנק מלא במוטיבציה

השירות האישי, שמהווה סטנדרט מקצועי לכל דבר ועניין בעיני, הוא זה שתורם בחלק ניכר מהמקרים לכך שאנחנו מקדמים יותר מפרויקט אחד ברשויות בחברה הערבית, כאשר כולנו: הרשויות והצוותים המקצועיים של משכ"ל נהנים מהיתרון של ההיכרות והחברות העמוקה, מהניסיון וההיסטוריה הארגונית, ומהיכולת לפתור בעיות עוד לפני שהן נוצרות.

כפי שאת מתארת לעצמך אני נמצא הרבה מאוד על הכביש ואני עובר בין רשות אחת לשניה כל הזמן. כשאני מגיע לגן משחקים שעזרתי להקים ואני רואה חבורה של ילדים וילדות משחקים, אני מקבל טנק דלק מלא לנשמה, ומוטיבציה להמשיך ולהגשים את החזון שלנו במשכ"ל ושלי".

 

 

יכול לעניין אותך גם