יש לך שאלה?
בקרוב יתקבל פטור

מהפח אל הענן: מהפכת הערים החכמות מגיעה לאשפה


אייקון וואצפ אייקון פייסבוק אייקון לינקדאין אייקון מייל

סנסורים המאותתים למשאית מתי נדרש לרוקן את האשפה ומערכת המחשבת את הנטיב האופטימלי לפינוי, אפליקציה שמייעלת ומשדרגת את מערך הפיקוח אחר עבודת הקבלנים; קבלת החלטות מושכלת על בסיס נתוני זמן אמת - משכ"ל משלבת במכרזיה את בשורת העיר החכמה על הרשויות המקומיות. 

 

חני כהן, מנהלת תחום תברואה איכות הסביבה ורכב במשכ“ל

 

עד 2050 צפויים שני שלישים מאוכלוסיית העולם להתגורר בערים. בישראל, מדינה אורבנית, שיעור העירונית עומד כבר היום על 75% מכל האוכלוסיה. לעיור המואץ יש משמעויות מרחיקות לכת בכל הקשור לצפיפות, לתשתיות, לניהול העירוני, לשירות הציבורי ובודאי לשנות ביחס לאיכות הסביבה. הצורך לחשב מסלול מחדש הוליד את המונח "ערים החכמות". ואצלנו, השילוב בין עיור בשיעור גבוה לתעשייה ויזמות באסטית יוצר קרקע פוריה לניסוי, הטמעה ואף ייצוא של מיזמים, מוצרים וטכנולוגיות בתחום הצומח הזה.

אז מהי בדיוק "עיר חכמה"? קשה לתת כאן הגדרה מדויקת. מקובל לראות ביישום של טכנולוגיות תקשורת ומידע (ICT) במרחב הציבורי חלק מרכזי מה מעניין. הרעיון הוא לעשות שימוש בכלים טכנולוגיים כמו חיישנים (סנסורים) המתקשרים משתמשים ברשתות תקשורת כדי לאסוף ולנטר את המידע הנאסף במטרה לייעל תהליכים עירוניים שונים - פינוי פסולת, צריכת אנרגיה, ניהול תחבורה ושמירה על הסדר הציבורי - וכמובן, שימש למקבלי ההחלטה תמונת המצב אדכנית ומבוססת דאטה בזמן אמת.

החיישנים בשירות המפנים

דוגמה טובה ואחת מגולות הכותרת כיום בתחום התברואה, היא אקוקל (EcoCal) מבית משכ"ל: מערכת פורצת דרך, המבצעת ענן ו"האינטרנט של הדברים "(IoT), המסייעת לרשויות המקומיות לתכנן באופן אישי מקצועי וחסכוני את פינוי האשפה. באמצעות סנסורים ( תרמילים) מעטקנים במיכלים טמוני הקרקע, מוזנים למערכת באופן אוטומטי ורצוף נתונים על מיקום הפח, נפח האשפה שבתוכו, הטמפורה ואפילו מצבים שבהם נדמה כי מיכל מלא, אבל בכל זאת קרטון ריק חוסם את הפתח וניתן להוציאו או להכניסו עמוק יותר ללא צורך בפינוי.

הקשר בין מערכת למערכת ומאפשר לה לתעדף ולתזמן את ריקון הפחים צריך לפרמטרים שהוגדרו לה, למשל: תפוסת פח של 50% או 80% (לא ניתן לבחור בכל נפח שבטווח מ- 20% -90%), עומסי תנועה בשעות ובמועדים שונים. המערכת בעצם מעבדת את כל הנתונים הזורמים אליה ובסופו של דבר שולחת לנהג המשאית, באמצעות האפליקציה שברשותו לנתיב אופטימלי לפינוי יעיל וחסכוני של מיכל האשפה.

על סמך הניסיון המצטבר מהערים שבהן כבר מופעל המערכת, משתמשים במידע והדיוק של מערך הפינוי, מפאכים ים בלמעלה מ -30% של תדירות הפינויים. וזאת מבלי שדיברנו על מניעת תופת "משאית האשפה החוסמת" הדיוק כשלעצמו מפאכי עומסי כביש וזיהום אוויר, ועל פי חישובים שבוצעו במשכ"ל וברשויות, כל סנסור שמותקן באחד הפחים המוטמנים בעיר חוסך כ- 3,000 שקלים בשנה. פריסה של סנסורים באלף טמוני קרקע נחתה מליונים ....

אקוקל היא "המילה האחרונה" בהתייעלות שירותי התברואה, אבל הפתעות נוספות כבר בדרך: בימים אלה נשלמת הכנתה של פרקטיקל (Practical), מערכת טכנולוגית שמרחיבה באופן דרמטי שיכולה להיות הפיקוח והבקרה על הפעילות של השטח של קבלנים, המספקים שירותים לרשויות ולהפוך מכרזי משכ"ל. באמצעות אפליקציה המבצרת מיקום מבצעים הפקחים ביקורות על העיר, מוודאים שהעבודות והשירותים מבוצעים לשביעות רצונה של הרשות המקומית, מתעדים תקלות ומתאמים ביקורות חוזרים. כל כך בהתנהלות לסוג פעילות, החלפת מתברואה, פינוי אשפה וננקיון וכלה במתקני משחק, אבטחה, גינון וכדו'.

המערכת עושה את תצוגה בזמן אמת של עבודות הפיקוח, מעקב אחר טיפול בתקלות עד לסגירתן, לרוב ע"י הקבלן שאף הוא מחובר למערכת זו ואופן סגירת ההתקנה מתועד.

דוגמאות לצילומי מסך ממערכת EcoCal

במקום מכרז ארוך ומסורבל, "עליה לאויר" בתוך שבועיים

חדשנות חשובה, אך משכ"ל ממשיכה רכשה גם פתרונות מסורתיים איכותיים הופכים איכות הסביבה. מכרזי הרכש של משכ"ל תחום איכות הסביבה הם שם דבר של איכות מקצועית - מכרז לאספקת כלי אצירה לפסולת ולמחזור, מיכלים טמוני / שקועי קרקע, מיכלים עיליים, משאיות דחס לפינוי אשפה מכל הסוגים ומכונות טיאוט בכל הגדלים - משכ"ל מעמידה לטובת הרשויות "סופרמרקט" של פתרונות איכותיים, זמינים ומהירים וכל זאת במחירים אטרקטיביים. חשוב לציין כי באופן יחודי, מכרזי התברואה, איכות הסביבה והרכב של משכ"ל הינם מכרזים בהם משולבים קריטריונים של איכות ולא רק מחיר. כל זאת תוך שימת דגש על נושא האחריות, הסיכון המקצועי ואישויות האחזקה לשנים קדימה. כלל היבטי האיכות במכרז נמדדים על ידי יועצים מומחים מהשורה הראשונה.

אולם, ספינת הדגל של תחום איכות הסביבה במשכ"ל הוא המכרז לשירותי איסוף ופינוי אשפה, ומפיקו מספקת משכ"ל שירותים בכ -65 רשויות באופן הארץ (עיריות, מועצות מקומיות ואזוריות), בהיקף של 450 מיליון ש"ח בכל שנה. את כל סוגי הפינוי הנדרשים: גזם, גרוטאות, פסולת ביתית מכל סוגים כלי האצירה, איסוף אריזות מפחי המיחזור הכתומים בתיאום עם תאגיד ת.מ.י.ר, שינוע וטיפול בפסולת. והכוונה לה הגדרת הצרכים, שיתוף הידע המקצועי, הצגת הפעילות שמתבצעת בערים אחרים, ביצוע נוהל הצעת מחיר בין זכייני המכרז, חשוב התנעה עם הקבלן שנבחר,  מעקב אחר עמידתו בכל דרישות החוזה, סטטוסים חודשיים ופיקוח על עבודת הקבלן בפיתוח בתי הספר עם הרשות ועפ"י צרכיה בנוסף לכך אותו מעניקה החברה כוללת את כל האמצעים הומדים לרשות משכ"ל, לרבות מערכת אקוקל, פרקטיקל ועוד מערכות שיוכנסו בזמן הקרוב ... 

"אנחנו מתייחסים להשתמש בשירותי איכות הסביבה כאחד מוצרים אלה החשובים ברשויות המקומיות, ומנהלים ומייעלים אותו מעל הטכנולוגיות הכי חדשניות שיש", אומרת חני כהן, מנהלת תחום תבו"ר במשכ"ל. ולהה, בעוד שמכרז עצמאי לפינוי אשפה שמפרסמת רשות מקומית, ושילובו של קבלן חדש יכול להמשך חודשים ארוכים באמצעות משכ"ל אפשר לצאת לדרך לעיתים תוך שבועיים. הצד החדשנות, כהן שמחה לראות את העלייה במודעוּת לנושאים סביבתיים: "אנחנו מזהים את זה בכל הקשור לתהליכי מיחזור, בבנייה ובניצול האנרגיה, ואנו שמחים יכולים לדעת וכלים שהופכים את הסביבה ברשויות המקומיות לאיכותית וננעימה יותר עבור התושבים תוך שילוב שיקולי הדורות הבאים".

יכול לעניין אותך גם