יש לך שאלה?
בקרוב יתקבל פטור

גני שעשועים – לא רק משחק ילדים


אייקון וואצפ אייקון פייסבוק אייקון לינקדאין אייקון מייל

גני השעשועים הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף האורבני שלנו. הם מאפשרים שילוב מנצח בין זמן איכות, פעילות גופנית וחיבור עם הילדים. איפה הכל התחיל ומה הטרנדים החדשים בעולם גני השעשועים?

בילוי בגינות הציבוריות ובמתקני המשחקים הפך לאחד הבילויים המועדפים על הורים וילדים בישראל. האפשרויות הרבות שטומנים בחובם מתקני המשחק, החדשנות והיצירתיות מעוררת החושים שבבנייתם, ההזדמנות שהם מייצרים למפגש ובילוי עם ילדים נוספים וכן לשילוב פעילות גופנית כחלק משגרת היום יום של הילדים - אלו הם רק חלק מהיתרונות הרבים הקיימים בגני השעשועים. עם זאת, לא תמיד היו אלה פני הדברים

גני שעשועים? רק לעשירים!

מעט הסטוריה. במאה ה-16 וה-17 נבנו גני משחק ושעשועים ששירתו אך ורק את בני האצולה. בשלבים מאוחרים יותר, משפחות אמידות שילבו את גן המשחקים כחלק משטח הבית הפרטי שלהם או בשטחי בתי הספר שנועדו לילדי המשפחות המיוחסות. בשנות ה-80 של המאה ה-19, לאחר המהפכה התעשייתית, הבחינו בכך שילדים רבים משוטטים ברחובות ללא מעש, והוחלט למצוא לעניין פתרון בדמות הזדמנות למשחק חברתי. חלוצת הגינות הציבוריות הייתה ברלין, שם הורתה הממשלה לפזר ערימות של חול למשחק עבור הילדים. בארצות הברית החליטו לאמץ את הרעיון, וכך ערימות החול למשחק הפכו מוכרות גם לילדים האמריקנים.

בשלבים מאוחרים יותר נוספו מתקני השעשועים לצדן של ערימות החול. באירופה ובארצות הברית ראו בכך פעילות ספורטיבית, שמוסיפה עניין ובריאות לשגרת היום יום של הילדים. באופן הזה קמו עוד ועוד גינות שעשועים, ובהן מתקני משחקים לרווחתם של הילדים. לאורך השנים השתכללו מתקני המשחק והפכו להיות צבעוניים, נגישים ומלאי עניין עבור הילדים.

 

אנו מאחלים לכם גלישה נעימה ובטוחה

בשל העובדה שמדובר במתקני משחק לילדים, נושא הבטחון והרצון לשמור על בריאותם של הקטנטנים היה מאז ומתמיד על סדר היום. גישה זו הובילה את מתכנני מתקני המשחק לדבוק באסטרטגיות תכנוניות, אשר כללו תכנון מוקפד של מרחב המשחק, הנמכת המתקנים ושימוש בחומרים השומרים על בריאות ובטיחות המשתמשים. תפיסת עולם זו הובילה לכך, שנוצרה מעין האחדה בצורתם של מתקני המשחק הפזורים בישראל ובעולם כולו.

 

פיראטים ושוטרים נפגשים בגן השעשועים

 תחום מתקני המשחק חווה בשנים האחרונות מהפכה. אדריכלים של מתקני משחק עושים שימוש באלמנטים הקבועים, דוגמת נדנדות ומגלשות, אולם מרחיבים את גבולות הדמיון והיצירתיות. לצד מתקני משחק חדישים המגרים את הדמיון ואת הסקרנות של הילדים להתנסות בהם, מתפתח גם משחק סוציודרמטי סביב מתקני המשחק, בו הילדים הם השחקנים הראשיים. באופן הזה, כל ביקור במתקני המשחק בגינת השעשועים מעניק לילדים חוויה שונה, מלאת עניין ויצירתיות.

בנוסף, החומרים בהם נעשה שימוש הם מהמתקדמים ביותר בתחום, מה שמעלה את רמת הבטיחות וההנאה של הילדים. הצבעים הרבים, האפשרויות הכמעט בלתי מוגבלות, המדשאות המקיפות את המתקנים השונים והמעברים הנוחים בין חלקי גינת השעשועים – כל אלו מספקים חוויה מלאה בהנאה להורים וילדים, והכול מתחת לבית.

 

 

גם הטכנולוגיה משחקת בגן השעשועים

גינות המשחקים הפכו לזירה בלתי מוגבלת של יצירתיות וחדשנות, כאשר בתערוכות האחרונות בתחום נצפו חידושים מרעננים ומרגשים, ביניהם מתקני משחק המדמים את מסלול הנינג'ה, משטחי משחק אינטראקטיביים המשלבים סנסורים ומערכות חכמות לשימוש חוץ ועוד.

ברחבי הארץ ניתן למצוא מתקני משחק העוסקים בנושא מסוים. כך למשל, מתקני משחק המזמנים את הילדים לחקור תופעות מדעיות, גנים שנבנו בהשראת סיפורי ילדים מפורסמים ואהובים, גנים שבהם השפה העברית היא חלק בלתי נפרד ממתקני המשחק, וכן גנים בהם מזרקות מים, שמאפשרות בילוי מרענן בחודשי הקיץ. כל אחד מהפארקים האלו מאפשר להורים ולילדים בילוי משותף ומלא עניין, שבכל פעם נצבע בצבעים חדשים. לא משנה באיזה פארק תבחרו לבקר, כל אחד מהם ייקח אתכם להרפתקה המשלבת כושר גופני, חדוות משחק ושמחת חיים, בכל ביקור מחדש.

כמעט בכל פארק ניתן למצוא לצד מתקני המשחק המסורתיים גם מתקני טיפוס ומכשירי כושר. באופן הזה, למשחק המהנה והיצירתי של הילדים הצעירים, נוסף אלמנט הפונה לילדים המתבגרים וכן למבוגרים. בתום הבילוי המשותף ההורים וגם הילדים יודעים: מתקני המשחק בפארקים הם הזדמנות נפלאה לזמן איכות, לשחרור אנרגיות ולהנאה מרובה - בכל גיל.

יכול לעניין אותך גם