יש לך שאלה?
בקרוב יתקבל פטור

"פתאום נהיה קיץ"


אייקון וואצפ אייקון פייסבוק אייקון לינקדאין אייקון מייל

המחלקה לשירותי חינוך במשכ"ל מציעה פתרונות איכותיים לרשויות ולמשפחות: תזונה נבונה, בריאות השן, סייעות זמניות ומכרז מסגרת חדש, שנותן מענה משולב לקייטנות, לצהרונים ולבתי הספר של החגים

ה-1 ביולי, יום חגם של התלמידים, יכול להיות כאב ראש לא קטן להורים. השאלה "מה עושים איתם בקיץ" מתחדדת בשנה כזאת, שעברה עלינו בעיקר בבית. עבור עשרות אלפי משפחות, תוכניות הקיץ בבתי הספר ובגנים הן גלגל הצלה: הילדים נשארים במסגרת הקרובה, המוכרת, ללא צורך בהסתגלות מחודשת ובלי להיפרד מהחברים, וכל זה במחיר שווה לכל נפש. החברה למשק וכלכלה מציעה לרשויות המקומיות פתרונות אופטימליים בתחום, שאוחד לראשונה עם שירות הפעלת הצהרונים.

במסגרת המכרז האחוד מקבלות הרשויות שלושה פתרונות בכרטיס אחד: קייטנות יולי-אוגוסט; צהרונים לכל אורך השנה; ותוכניות לחגים - חנוכה ופסח בחינוך הממלכתי, הממ"ד והחרדי, חופשות חורף ואביב בחברה הערבית. "בתקופת הקורונה, כשהמסגרות היו סגורות, אנחנו במשכ"ל המשכנו לעבוד", אומרת טל ברקת, מנהלת המחלקה לשירותי חינוך במשכ"ל. "החלטנו לאחד את התוכניות ופרסמנו מכרז כולל, שפוטר את הרשויות לא רק ממכרזים עצמאיים אלא גם מהתעסקות נפרדת בכל אחד מהתחומים. כעת אנחנו ערוכים לתת את השירות המלא".

טל ברקת, מנהלת המחלקה לשירותי חינוך במשכ"ל

ספקי השירותים שעובדים עם משכ"ל הם מהמובילים בארץ, הן מבחינת איכות ההפעלה והן בכל הנוגע לתכנים הפדגוגיים ולהעשרה. השירות לא מסתכם רק בהפעלת המסגרות: "אנחנו מוודאים שהתוכניות שנבנות מותאמות לגיל, לצורכי הרשות ולדרישות משרד החינוך. אנחנו עורכים ביקורות בשטח, מוודאים שהספקים ממלאים בקפדנות אחר ההתחייבויות במסגרת המכרז וההנחיות וזוכרים תמיד שמדובר בילדים - האוצר הרגיש והיקר לנו מכול".

שירות נוסף שכלול בחבילה הוא בקרה תקציבית. כאן מדובר בליווי צמוד של משרד רואה חשבון חיצוני (מישו"ר חשבות מוניציפלית) וכן בסיוע לרשויות בהכנת דו"חות הביצוע שיש להגיש למשרד החינוך לשם קבלת התקציב. לרשות משכ"ל עומדת Kidical, מערכת טכנולוגית ייעודית שפותחה על ידה, המחשבת עמידה בתקציב פר ילד על סמך נתוני הביצוע שמוזנים לה ומנפיקה את הדו"חות בהתאם. בתקופה של חוסר יציבות, אם בשל הקורונה ואם בהיעדר תקציב מדינה, עוד ועוד רשויות גילו עניין בשירות האפקטיבי.

"ההנחיות והתקציבים משתנים בתדירות גבוהה. הניסיון והגמישות שלנו מאפשרים לבצע במהירות התאמות בתוכניות ובכוח האדם. אנחנו יודעים לשלב בין השירותים הניתנים על ידי הספק לבין דרישות הרשות המקומית ולהבטיח ניצול מקסימלי של התקציב. כמו תמיד במכרזים שלנו, אנחנו פוטרים את הרשות מעריכת מכרז עצמאי, מקיימים נוהל הצעת מחיר בין הזכיינים, מציגים לרשות את הצעות המחיר הזולות ביותר הודות ליתרון לגודל וחוסכים ממנה לא מעט ביורוקרטיה.

                                   

חינוך תזונתי

אמרנו צהרונים - אמרנו ארוחה חמה. במסגרת מכרז הארוחות (או בשמו המלא: מכרז לאספקת ארוחות וכריכים לרשויות מקומיות ולמוסדות ציבור, חינוך ורווחה) משכ"ל מפעילה ברחבי הארץ כ-20 חברות קייטרינג, שמבשלות אוכל המותאם לילדים ומספקות להם את הארוחות ברשויות. בכל אחד משלושת המחוזות - צפון, מרכז ודרום - מתמודדות החברות על ליבן של הרשויות וקיבתם של התלמידים.

מצד משכ"ל כולל השירות לא רק את ניהול הפרויקט, אלא גם ליווי מקצועי צמוד של דיאטנית קלינית עם רישיון משרד הבריאות. "אנחנו מעודדים תזונה נבונה, צריכה של פירות וירקות, מזון עשיר בדגנים מלאים וקטניות, גיוון של התפריט והטעמים, הטמעת יום צימחוני אחת לשבוע וכדומה", מספרת הדיאטנית המלווה תמר כהן. לדבריה, התפריטים נקבעים יחד עם הגורמים הרלוונטיים ברשות המקומית, כאשר בשונה מהמקובל בענף, הספקים יכולים גם לגוון את התפריט בין המסגרות השונות בעיר באותו היום.

לחוזים מול הספקים ניתן ערך מוסף, וכיום מוצע מענה יומיומי לעשרה סוגים של אלרגנים, כמו גם לטבעונים, צמחונים ושומרי כשרויות בדרגות שונות. המנות המיוחדות נשלחות למסגרות לפי צורך ובהתאם לאישורים הרפואיים. כמו כן עורכת משכ"ל פורום הזנה בשיתוף ועדי ההורים, שמשנה לשנה הופך הנושא קרוב יותר לליבם. החברה מבצעת באופן שוטף ביקורות פתע לכל אורך שרשרת האספקה של המזון. מחלקת החינוך ובקרי השטח בודקים את היגיינת המטבח, טמפרטורות ומשקלי המזון ושביעות הרצון של הצוות. במידת הצורך, ניתן להחליף ספק במהירות גם באמצע השנה.

עם הערים שנהנות מדי יום ולאורך שנים ממכרז הארוחות של משכ"ל נמנות הרצליה, חיפה, נהריה, ראשון לציון, הוד השרון, אשדוד, בני ברק, עפולה, רמלה ועוד, כמו גם מועצות אזוריות רבות. לצד ההזנה בבתי הספר ובגנים, כולל השירות גם חלוקת ארוחות לאוכלוסייה המבוגרת בבתי אבות ובמרכזי יום ורווחה. לקשישים סיעודיים ומרותקי בית נשלחות מנות קפואות ומצוננות.

 

קריוס ובקטוס

אם טיפלנו בארוחות, לא נזניח את השיניים. מכרז שירותי בריאות השן לתלמיד הוא פרויקט משותף למשכ"ל ולמשרד הבריאות, שכולל ביקורים של רופאות ורופאי שיניים, כמו גם שינניות, במסגרות החינוכיות. הם מסבירים לילדים מכלל האוכלוסיות כיצד לצחצח נכון ועד כמה חשוב להקפיד על בריאות השן, במטרה להפחית ולמנוע עששת. הפרויקט מתקיים ביותר מ-230 רשויות דרך שני זכיינים בפריסה ארצית.

מכרז חמישי באחריות המחלקה נותן מענה לרשויות בהעסקת כוח אדם זמני - סייעות בגנים, סדרנים למתקני חוף, ממלאי מקום בעת חופשות לידה או שירות מילואים ממושך ועוד. בתקופת הקורונה, עם פיצול הכיתות לקפסולות ותגבור צוותי ההוראה, צבר המכרז הוותיק הזה תאוצה נוספת. העובדים המועסקים על ידי חברות כוח האדם במסגרתו יכולים להיקלט ברשות המקומית, או שהעסקתם מסתיימת כעבור תשעה חודשים על פי חוק.

המחלקה לשירותי חינוך היא חלק מהחברה לפיתוח משאבי אנוש (פמ"א), חברה בת של משכ"ל המתמחה במכרזים עתירי כוח אדם. "המכנה המשותף לכל התחומים הוא שירות מקצה לקצה לרשות ולתושב", אומרת טל ברקת. "אנחנו עוסקים בילדים, בכוח האדם הפדגוגי שמשגיח עליהם ומעשיר אותם, ובכלל זה באוכל שהם צורכים ובשמירה על השיניים שלועסות אותו. כשזה העניין, ברור שניהול חכם במאקרו הוא רק צד אחד של המטבע. בצד השני אנחנו לא שוכחים לוודא שלכל פרט ניתן יחס הולם לא פחות מזה שהיינו רוצים שיופנה לילדים ולהורים שלנו".

יכול לעניין אותך גם