יש לך שאלה?
בקרוב יתקבל פטור

אני מסיפור אחר: מבני החינוך של העתיד כבר כאן


אייקון וואצפ אייקון פייסבוק אייקון לינקדאין אייקון מייל

מנופים, מערבלי בטון ופועלים חבושי קסדה בכל פינת רחוב - המאה ה- 21 מאופיינת בתנופת בנייה אדירה. כמעט בכל אזור ניתן לראות מנופאים ופועלים אשר עושים לילות כימים, כדי שהמבנים יהיו מוכנים בזמן ויספקו חוויית פנאי, תרבות או עבודה מושלמת. עם זאת, הקמת מבנים חדשים והתפעול השוטף שלהם הינם מהמוקדים הראשיים הפוגעים באיכות הסביבה של כולנו, דבר הכרוך בבזבוז משאבים יקרים, הן במהלך הבנייה והן בשלב השימוש של התושבים.


בשנים האחרונות, נושא הבנייה הירוקה צובר תאוצה בעולם כולו. עם עליית המודעות לנושא הבנייה הירוקה, לקחה על עצמה משכל את ההובלה בכל הקשור לבנייה ציבורית ירוקה בישראל. זאת במטרה לאפשר לרשויות המקומיות בישראל ליהנות מן היתרונות הרבים והחיסכון שבבניית מבני חינוך וציבור ירוקים.

 

"הָיֹה הָיָה פַּעַם, בְּעִיר יְרֻקָה, גָר לוֹ אִישׁ אֶחָד, אִישׁ יָרֹק. הָאִישׁ הַיָרֹק גָר בְּבַיִת יָרֹק עִם דֶלֶת יְרֻקָה וְחַלוֹנוֹת יְרֻקִים. הָיְתָה לוֹ אִשָׁה יְרֻקָה וּשְׁנֵי יְלָדִים יְרֻקִים. וּבְלֵילוֹת הוּא הָיָה יָשֵׁן בְּמִטָה הַיְרֻקָה שֶׁלוֹ וְחוֹלֵם חֲלוֹמוֹת יְרֻקִים...

יהונתן גפן, הכבש השישה עשר

 

 

 

מהי בנייה ירוקה?

ניחשתם נכון, לא מדובר בבית הירוק עליו כתב יהונתן גפן. למעשה, בנייה ירוקה היא בנייה השואפת לצמצם את השימוש בחומרים לא מתכלים, להגביר את השימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, לחסוך בייצור פסולת ולאפשר למשתמשים העתידיים חיסכון בעלויות תפעול ונוחות מירבית.

בנייה ירוקה של פרויקט כוללת מספר פרמטרים:

  • מיקום המבנה – מדובר באחת השאלות המשמעותיות ביותר בבנייה הירוקה. בנייה ירוקה מתחילה כבר בשלב התכנון. מיקום נכון של המבנה יאפשר ניצול מירבי של אור השמש הטבעי, יביא בחשבון התקנת מערכות לאגירת מים או שימוש חוזר בהם, יכלול מיקום למיכלי אשפה מותאמים למיחזור וישים דגש גם על טיפוח הפן הסביבתי של המבנה.
  • ניצול מקסימלי של אור השמש – כחלק מהרצון למקסם את אנרגיית השמש, ניתן להתקין על גג המבנה מערכת סולרית פוטו-וולטאית, המאפשרת להמיר את אנרגיית השמש לאנרגיית חשמל. בצורה זו, הדיירים יוכלו ליהנות מחשמל המיוצר באמצעות השמש ונאגר במתקנים יעודיים גם בשעות החשוכות ביממה. בנוסף, התקנת דודי שמש מאפשרת לדיירים ליהנות ממים חמים, וזאת ללא כל צורך בשימוש בחשמל שייצורו מזהם את הסביבה.
  • ניצול מקסימלי של הרוח - במסגרת תקני הבנייה הירוקה יש להתחשב גם במשטר הרוח באזור הבנייה. ניצול נכון של הרוח יאפשר איוורור טבעי ויפחית את הצורך בהפעלת מיזוג אוויר בימות הקיץ. השילוב בין ניצול נכון של הרוח לבין ניצול השמש, מייצר מציאות בה הדיירים חוסכים בחשמל, נהנים מאור שמש טבעי אשר חיוני למצב הרוח ולבריאות, וכן זוכים לאוויר טרי ונקי המגיע אליהם מבעד לחלונות הבניין.
  • חיסכון במים - בנייה ירוקה עושה שימוש יצירתי במשאב שנמצא במחסור במדינתנו. מיכלי הדחת אסלות דו כמותיים, התקנת 'חסכמים' בברזים המאפשרים ויסות של עוצמת המים וכיורים גדולים המאפשרים הדחת כלים בצורה חסכונית, הם חלק מהשיטות בהן ניתן לנקוט לצורך חיסכון במים. בנוסף, ניתן גם למקם מתקן אגירה למי גשמים, אשר בהם ייעשה שימוש לצורך השקייה בימים החמים של השנה. ניתן לאגור את מי העיבוי הנפלטים מהמזגנים וגם בהם לעשות שימוש להשקיה. קיימת אף אפשרות להתקין מערכת לטיהור שפכים, אשר אחד מתוצרי הלוואי שלה הוא דשן איכותי. טיהור המים יכול להיעשות באמצעות צמחייה או בריכות נוי. כך הדיירים נהנים מסביבה ירוקה ומטופחת, חוסכים בהוצאות עבור מי ההשקיה ומגנים על הסביבה.
  • בידוד ירוק- כיום קיימת מגמה לייצור גגות ירוקים. הצמחיה הצומחת על הגג מהווה מבודד טבעי, ומפחיתה את החום אשר נקלט במעטפת החיצונית של הבניין. כך הדיירים החיים בבניין מרגישים פחות עומס חום, מצמצמים את השימוש במזגנים ומגנים על הסביבה.

 

 

ירוק הוא השחור החדש

אחת הטענות נגד בנייה ירוקה נוגעת לעלויות החומרים. ברוב המקרים חומרים ידידותיים לסביבה יהיו יקרים יותר מחומרים מזהמים, ואנשי מקצוע רבים מוותרים על הגנה על הסביבה מטעמים כלכליים. טענה זו אולי נכונה לטווח הקצר, אולם בראייה לעתיד רחוק יותר, הבנייה הירוקה מייצרת חיסכון רב בכסף. כך למשל, שימוש יעיל באנרגיית השמש יכול לחסוך בהוצאות חשמל, בידוד איכותי יפחית את הצורך במיזוג אוויר בחורף ובקיץ, ריכוז אזורי השירות (למשל חנייה, מיכלי גז ופסולת) ישאיר מקום רב יותר לצמחיה שתקיף את המבנה ותיצור תחושה של רוגע ושלווה.

תכנון מבני חינוך ירוקים נעשה בליווי יועצי פרויקט, אשר פועלים בתיאום ובהנחיית מומחה לבנייה ירוקה, המעורב בכל שלבי תכנונו וביצועו. מבני חינוך אשר תוכננו ונבנו בשיתוף משכל בהתאם לתקן הבנייה הירוקה, מאפשרים לרשויות ליהנות ממגוון יתרונות, ביניהם הוזלת עלויות התפעול של מבני החינוך, נוחות מרבית, שימוש מיטבי בקרקע, שיפור בריאות המשתמשים במבנה, שיפור הישגי תלמידים, תכנון אינטגרלי ועוד.

סביבה ירוקה ומטופחת, חשבונות חשמל מופחתים, רוח נעימה ושמש מאירה – אלו הם רק חלק מהיתרונות הגלומים בבנייה ירוקה. אחרי הכול, מדובר בהשקעה בעתיד שלנו. הרי כל אחד ואחת מאתנו רוצים ליצור עולם טוב יותר למען הדורות הבאים. בנייה ירוקה היא אחד הצעדים המשמעותיים בהם ניתן לנקוט עוד היום, במטרה להבטיח לעצמנו מחר בריא, נקי וטוב יותר. 

יכול לעניין אותך גם